Warning: Declaration of BootstrapNavMenuWalker::start_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /data/web/virtuals/72083/virtual/www/blog/wp-content/themes/theme/navbar.php on line 115
Rezence e-booku Vzhůru do CSS3 od Martina Michálka | Lukáš Pavel

Lukáš Pavel

Blog jednoho frontendisty

Rezence e-booku Vzhůru do CSS3 od Martina Michálka

15.8.2015

Téměř před rokem jsem se zúčastnil Martinova školení „Dnešní webový frontend“, které mohu jen doporučit. Když jsem se dozvěděl, že Martin bude vydávat e-book Vzhůru do CSS3, věděl jsem, že tohle si chci přečíst.

Podle mého očekávání se témata ze školení a e-booku z velké části shodují. I tak je ale poznat půlroční posun mezi školením a obdobím, kdy Martin psal e-book. Jednotlivá témata/kapitoly vypadají následovně:

 

Úvodní představení přeskočím a rovnou se vrhnu na druhou část, která se věnuje kódování v současné době jako takovému. V této části Martin píše o současné potřebě brát webdesign jako responzivní design. S tím uvádí i související aktuální zastoupení prohlížečů a znovu zdůrazňuje neustálý nárůst mobilních zařízení. Dále se zaměřuje na nástroje a technologie, které usnadňují kodérovi jeho workflow a šetří jeho nervy. Najdeme zde klasická témata CSS preprocesorů, automatizace pomocí Node.js, postprocesing , OOCSS atd.. V celé této části najdeme hodně odkazů, které pomohou těm, kdo o daném nástroji slyší poprvé nebo naopak hledají zdroj, kde naleznou detailnější informace. Nakonec se dozvíme, jak lze řešit zpětnou kompatibilitu v prohlížečích.

Většinu nástrojů z této části jsem znal a také je používám. I přesto jsem si několik tipů na vyzkoušení našel. Jedním z nich je Brackets od Adobe. Naopak co mi zde chybělo, byla zmínka o Adobe Creative Cloud.

Třetí částí e-booku je referenční příručka CSS3, která odhaluje nové možnosti tohoto standartu. Zde se mi líbí, že Martin uvádí podporu pro jednotlivé vlastnosti a doplňuje je o příklady na codepen.io. Velkou část zde věnuje flexboxu a možnostem tvoření layoutu. Tato část mě z celého e-booku zaujala asi nejvíce. Obsahovala opravdu krásné příklady a srozumitelně vysvětlovala jeho principy.

Při čtení referenční příručky jsem občas přemýšlel pro koho je vlastně určená, část mi přišla spíše pro začátečníky, naopak další spíše pro pokročilé. Na druhou stranu možná záměr, protože každý si zde najde svoje.

Celkově s klidem můžu e-book doporučit. Rozhodně stál za přečtení a ponaučení zde najde jak začátečník, tak pokročilý kodér. Najdete ho přímo na Martinovo stránkách

Lukáš Pavel

HTML/CSS kodér na volné noze

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle Plus

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


one + 19 =


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>